Památky

Cechovní sál

Cechovní sál není momentálně možné navštívit, probíhá zde rekonstrukce!
Sál je vyzdobený sgrafity s výjevy z Nového zákona a erby s německými texty. V mázhauzu v přízemí domu jsou malby erbů cechu sladovníků, Pánů z Hradce a Lvů z Rožmitálu. Dům byl postaven v letech 1543-49, zdobí jej atikové průčelí a sgrafitová psaníčka.

Cechovní sál 1

Freskový sál

Síň s nástěnnými malbami, které znázorňují novozákonní výjevy, se nachází v domě čp. 480 na náměstí Míru. Fresky pochází z 2. pol. 16. stol. V mázhauzu domu je unikátní sklípková klenba, jejíž prostorový odlitek byl ústředním motivem pavilonu Československa na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Klenba je přístupná celoročně.

Freskový sál

Hřbitovní kaple sv. Kříže

Kaple byla založena v roce 1702, součástí je původní portál hřbitovní brány z roku 1586. Interiér kaple zdobí barokní fresky. Celková obnova kaple byla oceněna titulem Památka roku 2014. Přístupná je po domluvě v turistickém informačním centru.

Hřbitovní kaple sv. Kříže 2

Kostel Božího Těla

Poutní kostel je vzdálen asi 1,5 km z centra města. Byl založen koncem 13. stol., v husitských válkách byl vypálen a znovu obnoven v 15. stol. Následně se kostel stal protestantským. Od roku 2024 kostel zdobí krásná vitrážová okna.

Kostel Božího Těla

Luteránská modlitebna a výstava historického hospodářského nářadí

Luteránská modlitebna ze 16. stol. se nachází v domě čp. 517 na Horním náměstí. Zdobí ji nástěnné malby s výjevy z Apokalypsy, které vyjadřují silné protikatolické cítění.

Luteránská modlitebna a výstava historického hospodářského nářadí 4

Městská věž

Kamenná věž byla vystavěna v 1. pol. 16. st. při kostele Nanebevzetí Panny Marie. Výstavbu věže financoval cech soukeníků, jejichž erb můžete vidět při vstupu do věže. Barokní přilbová střecha byla osazena po požáru v roce 1750. Věž je zpřístupněna veřejnosti, na vyhlídkový ochoz je potřeba vystoupat 144 kamenných a 32 dřevěných schodů.

Městská věž 1

Pfaffenschlag

Pfaffenschlag je zaniklá středověká osada, která se nachází v lese směrem na Stálkov, asi 4 km za Slavonicemi. Vesnice patrně zanikla během husitských válek roku 1423 a nebyla obnovena. Pozůstatky vsi byly objeveny v létě 1958, výzkum zde následně provádělo Moravské zemské muzeum pod vedením Vladimíra Nekudy. Pozůstatky vesnice jsou volně přístupné.

Pfaffenschlag

Slavonické podzemí

Poznejte jednu z nejstarších částí města a vydejte se do tajuplných uliček slavonického podzemí. Dvě prohlídkové trasy: kratší 136 m (cca 30 min), delší náročnější 380 m (cca 60 min). Návštěvníci obdrží ochranný oděv: holínky a pláštěnku a baterku.
Prohlídky mimo letní sezonu po telefonické domluvě na tel. 777 038 978. V červenci a v srpnu otevřeno denně od 9:15 do 17:00 hodin.

Slavonické podzemí

Špitálský kostel sv. Jana Křtitele

Kostel patřil k městskému špitálu a pravděpodobně pochází z přelomu 13. a 14. století. Fasáda je vyzdobena sgrafity z konce 16. stol., jedná se o náměty Ukřižování, Kladení do hrobu a Setkání Ježíše s Veronikou. Kostel je využíván pro kulturní akce.

Špitálský kostel sv. Jana Křtitele